Sprawdź, co działo się u nas.
Czytaj nasze aktualności, dzięki nim będziesz ciągle na bieżąco.
Zobacz, czym jest taniec.
Zainspiruj swoje zmysły...
 

HIP HOP DANCE

 

Street dance / Break dance, Hip Hop & Funk Styles

STREET DANCE – to w dosłownym tłumaczeniu „taniec ulicy”. Jest pojęciem ogólnym obejmującym nowoczesne techniki tańca takie jak: Break Dance, Hip Hop Dance czy Funk Styles. Aby przybliżyć wam troszeczkę piękno tego tańca postanowiliśmy zamieścić kilka informacji dotyczących historii oraz podstaw poszczególnych technik, a także pewnych pojęć, charakterystycznych dla danego stylu tanecznego.

BREAK DANCE – Nazwa ta została wypromowana przez media, które z uwagą obserwowały ludzi uprawiających breaking. W polskim tłumaczeniu znaczy to nic innego jak „połamany taniec”. Częściej używa się jednak słowa Bboying. Jest to rodzaj tańca, wymagający dobrych predyspozycji fizycznych, kondycji oraz wysokiego poczucia rytmu. „Wyróżnia się na tle innych styli spektakularnością i niebezpieczeństwem figur. Polega on na wykonywaniu ewolucji akrobatycznych, połączonych z czystym, rytmicznym tańcem, tworząc w ten sposób nierozerwalną całość. Obok Dj’ingu, Rapu i Graffiti jest czwartym elementem Kultury HIP HOP. Osoba tańcząca Break Dance to B-boy (mężczyzna) lub B-girl (kobieta). W szerszym znaczeniu jest to „aktywna osoba żyjąca w zgodzie z takimi tradycyjnymi ideałami kultury HIP HOP, jak zdrowa rywalizacja na poszczególnych płaszczyznach twórczych, wyrażanie się poprzez posiadanie oryginalnego i własnego stylu w wybranej dziedzinie spełniania się, a także pozostawanie indywidualnością o wyraźnie akcentowanych osobistych poglądach i sposobie na życie, odróżniających się na tle innych osób”.

HIP – HOP – to nie taniec, ani nie muzyka, tylko cała kultura, filozofia, sposób bycia, pewna idea łącząca w praktyce kilka elementów, tj. taniec, muzyka, graffiti. Dlatego też pionierzy tego gatunku chcąc wyodrębnić tożsamość tego tańca, używają określenia Hip-Hop Dance, albo po prostu New school hip-hop, zwracając jakby uwagę na ciągle zmieniające się oblicze i nową jakość tańca, który wciąż niezmiennie tkwi w tradycjach sztuki ulicy.

HIP HOP DANCE – Świeży, uliczno-klubowy taniec, który charakteryzuje się dużą dowolnością i wielostylowością opatuloną feelingiem hip-hop’owym. W tym stylu, jak i każdym innym liczy się oryginalność, różnicowanie poziomów, kontrastowanie ruchów, ale przede wszystkim czucie go i zajawka, która jest zaszczepiona w każdej osobie związanej z kulturą HIP-HOP. Najważniejsze jest to, żeby poznać podstawy i poruszać w tym groov’ie na własny sposób. Potem można zacząć tańczyć, pozwolić sobie na szaleństwa, innowacje i nie myślenie podczas tańca.

FUNK STYLES – Rodzina tańców i stylów funkowych, których historia sięga przełomu lat 60 tych i 70 tych w Kalifornii. Podstawowy podział wyróżnia dwa tańce: Locking i Popping.

LOCKING – Jest najstarszym stylem Street-Dance. Początkowo był bardziej rozumiany, jako „social dance”, – czyli mówiąc potocznie, naturalny, spontaniczny, zabawowy taniec czarnej społeczności lat 60tych, która bawiła się wówczas do najbardziej popularnych rytmów muzyki Funk, Soul i Disco. Ojcem tego stylu jest Don Campbell, który podczas swoich występów używał specyficznych, zatrzymań w określonych pozycjach, wskazując przy tym palcem na członków publiczności, rozbawionej tym specyficznym sposobem poruszania się. Początkowo styl ten nosił nazwę od swego prekursora – Campbellocking. Stało się to podstawą do wykreowania stylu tanecznego, opartego na tych rytmicznych pauzach, stąd określenie locking, od lock, – czyli zatrzymanie, zablokowanie.

POPPING – Wraz z Lockingiem, który jest jak gdyby jego „starszym bratem” wchodzi w rodzinę stylów określanych, jako Funk Styles. Narodził się w 1973roku w Kalifornii, a dokładnie w dzielnicy L.A.- Fresno. Jego twórcą jest Sam Salomon znany lepiej, jako Boogaloo Sam. Jego sposób tańczenia wyróżniał się specyficznym spinaniem i rozluźnianiem mięśni, co oddawało ciekawy efekt zamykania i punktowania ruchu w rytm muzyki. Nazwa Popping wzięła się również od jego twórcy, który podczas spinania mięśni w tańcu wykrzykiwał słowo „pop”.

Nieodłącznym elementem ulicznych stylów tanecznych są specyficzne formy rywalizacji. Obok klasycznego pokazu solowego lub grupowego ocenianego przez sędziów bądź widownie czyli tzw. showcase mamy tzw. Battle często określany jako „batelka” lub „kontest”, a także cypher tzw. „koło” przybierające częściej formę zabawową.

 

Wszystkie zajęcia jakie u Nas znajdziecie wyróżnia jeden bardzo ważny aspekt. Bez względu na to jaki styl wybierzecie My postaramy się przekazać Wam wiedzę z każdej dziedziny Bboying’u, Hip Hop’u czy Funk Styles a więc:

FOUNDATION MOVES – podstawy każdego stylu: Bboying – Toprock, Uprock, Drop (go down), Footwork, Power Moves, Freezes. Hip Hop Dance – m.in. WOP, Bart Simpson, Running Man, Roger Rabbit, Sponge Bob itd. Locking – m.in Wrist rolls, Pace, Lock, Stop and Go, Scooby Doo, Skeeter Rabit, Kill a Crouch itd.

ROUTINES – rozwój pamięci ruchowej poprzez przyswojenie choreografii czy przejść commando.

NEW MOVE CREATION & SETS – tworzenie własnych ruchów i stylu, wdrażanie do kreatywnego myślenia.

KNOWLEDGE – wiedza na temat historii kultury hip hop oraz życia Bboy’s and Bgirls.

MUSICALITY – reagowanie ruchem na zmiany tempa, dynamiki, artykulacji oraz na zmiany metryczne w taktach.

BATTLE AND CYPHER – stworzenie możliwości konfrontowania swoich zdolności i umiejętności poprzez aktywne uczestnictwo w prezentacjach tanecznych, turniejach oraz Jam’ach.

Grupy wiekowe:

  • Dzieci od 6 lat
  • Młodzież
  • Dorośli

 

 

 

Partnerzy:
wróć na górę